Årsmøte 2026

Roar Lima Grødeland tar over styringen etter Sveinung Svebestad, etter at han ble valgt som ny styreleder i FKRA på ordinært årsmøte 23. mars.

FKRA sitt årsmøte gikk av stabelen på Scandic hotell Stavanger Forus 23. og 24. mars. Ordinært årsmøte ble avholdt første dag, mens dag 2 var et faglig rigget seminar om korn og kraftfôr, med en rekke spennende foredragsholdere på talerlista.

Tradisjonen tro startet årsmøtet med styreleders tale, hvor Sveinung Svebestad takket for seg etter 8 år som styreleder i FKRA. 8 år, med både oppturer og utfordringer, og en rolle han har trivdes i. Han avsluttet talen med å trekke frem godt samarbeid og samhold, samt privilegiet det har vært å få lede et selskap med ansatte som brenner for bedriften og for landbruket. 

"Lykke til videre. FKRA er godt rigget, og det kommer til å gå bra. Takk for meg." - Sveinung Svebestad.

Les hele talen her

 

Resultat og regnskap

Administrerende direktør Per Harald Vabø og økonomidirektør Thomas Kvalevåg viste til at 2025 var et svært godt salgsår for FKRA. Driftsinntektene for morselskapet økte med 171 millioner kroner, og for kraftfôr ble det ny salgsrekord med et salg på 392 798 tonn.

Resultat før skatt i morselskap endte på 39,9 millioner kroner. Dette er svakere enn i 2024, noe som i hovedsak skyldes kostnader knyttet til nytt ERP-system, som utgiftføres direkte. Resultat før skatt i konsernet endte på 29,4 millioner kroner, et avvik sammenlignet med 2024. Dette skyldes nevnte ERP-kostnader, samt et langt svakere resultat i AMN.

Kvalevåg refererte ellers til styret i FKRA sin innstilling til årsmøtet om anvendelse av årsresultat. Av årets resultat for FKRA på 30,1 millioner kroner etter skatt blir 23,9 millioner kroner avsatt til egenkapital, mens 6,2 millioner kroner blir avsatt i kjøpsutbytte til medlemmene.

Se årsmelding og regnskap her

Valg

Årets valg resulterte i hele tre nye styremedlemmer, i tillegg til den nye styrelederen Roar Lima Grødeland. Nye navn på listen er Åge Andre Brømnes, Marit Epletveit og Helge Arne Espeland. Sistnevnte trer også inn i rollen som nestleder. Line Njåstad fikk fornyet tillit med 2 nye år. Fornyet tillit fikk også ordfører i årsmøtet, Audun Meland. 

Roar Lima Grødeland har vært styremedlem i FKRA siden 2017, og har siden 2019 fungert som nestleder. Han driver gårdsbruk på Klepp, med kombinert produksjon av gris, korn, gresskar og litt sau.

Se oversikt over styret i FKRA her